İyi Bir Filtre Kahve Hazırlamanın İpuçları!

23 Ocak 2023 • Genelİyi Bir Filtre Kahve Hazırlamanın İpuçları! için yorumlar kapalı937

Güne iyi demlenmiş bir filtre kahveyle uyanmak, birçok insan için mükemmel bir başlangıçtır. Daha tadılmadan bile taze ve eşsiz kahve kokusu ile uyanılan günlerin diğerlerinden çok daha iyi olduğu su götürmez bir gerçek. Dumanı üstünde tüten enfes kahve, kahvaltının verdiği keyfi üst seviyeye çıkarır. Dileyenler kahveyi sabahın ilk öğününden sonra zevkle içebilir. Tam kıvamında demlenen filtre kahve, güne enerjik başlanmasını sağladığı gibi özlenen arkadaş sohbetlerine de eşlik eder. Eğlenceli sohbet ortamlarında kahvenin yanında sevilen tatlılar, çikolatalar ve çeşitli aperatifler de tüketilir. Gündelik işler esnasında yudumlanan filtre kahvenin daha iyi odaklanabilme sağlamasının yanı sıra cezbedici bir tat sunması, pastanın çileği gibidir. Farklı aromalar içeren kahvelerin seçimi tamamen kişisel zevklere bağlı olarak değişebilir. Filtre kahve günün yorgunluğundan sıyrılmak için tercih edilen bir sıcak içecek olma özelliği de gösterir.

Kahve Makinesinden Fincana Giden Yol

Leziz tadıyla günün her anında yanınızda olabilen filtre kahve, demleme yapmak için gereken basıncı termal olarak sıcak sudan sağlar. Zamanla demlenen kahve, damla damla fincan içerisinde birikir. Elde bulunan kahve makinesinin ihtiyacına göre metal veya kağıt filtre uygun bölmeye konulur. İçerisine çekilmiş taze kahve istenilen kadar eklenir. Hazırlanmak istenen kahvenin aromasının ne olduğu sadece kişiye bağlı olarak değişkenlik gösterir. Geriye ise makinede yer alan su bölmesini yeteri kadar su ile doldurmak ve başlatma düğmesine dokunmak kalır. İçilmesi beklenenden fazla su koymak, su ve kahvenin boş yere çöpe gitmesine sebep olur. Doğru miktarda eklenen bileşenler, atık kahve oluşmasının önüne geçer.

Doğru Çekirdek Seçimi ile Mükemmel Kahve

  • İdeal kahve çekirdeği her birey için farklıdır. Kendi damak zevkinize uyacak kahve çekirdeğini zaman içerisinde deneyerek belirleyebilirsiniz. Çekirdekleri daima taze olduğuna emin olduğunuz yerlerden alın. Kahve çekirdeklerinin taze olması kadar iyi kavrulmasına da önem verebilirsiniz.
  • Sizin için uygun kahve çekirdeği türünü bulduktan sonra doğru koşullarda muhafaza etmeniz büyük önem taşır. Hava geçirmeyen bir kap içerisinde, karanlık, kuru ve serin olan bir noktada saklayın. Taze olarak aldığınız kahve çekirdeklerinin daha uzun süre bu tazeliğini koruması için az miktarlarda edinmek doğru olur. Böylece kahveniz kısa süre içerisinde bitecek ve yeniden taze çekirdeklere kavuşacaksınız. Kahve çekirdeklerini bir ay, çekilmiş kahveyi maksimum iki haftalık süre içerisinde tüketmeniz uygun bir karar olabilir.
  • Kahve öğütücü edinerek kendi kahvelerinizi yaşam alanınızda öğütebilirsiniz. Tüketeceğiniz miktarda kahveyi günlük olarak öğütmek, her güne taptaze kahve tadı ile başlamak adına önemlidir. Ayrıca kahvecilerde çekirdek öğütme işlemi için sıra bekleme derdi son bulur. Evinizde pratik bir şekilde yalnızca kendiniz için öğütme gerçekleştirebilirsiniz.

İdeal Filtre Kahvenin Sırları

  • Kahvenizi hangi demleme yöntemine göre hazırlıyorsanız belirlenen ölçülere uymalısınız. Filtre kahve makinesinde hazırlanıyorsa ideal oran, 250 ml filtre kahve için 15 g filtre kahvedir.
  • Kahve makinesini belli aralıklarla temizlemek, mükemmel kahvenin ortaya çıkması için gereklidir. Makinenin yıkanabilen parçaları 2’ye 1 oranında sirkeli su karışımı ile temizlenebilir. Sonrasında bol su kullanarak durulamayı unutmayın.
  • Sütsüz kahve içemem diyenlerdenseniz evinizde mutlaka iyi bir süt köpürtücü bulundurmalısınız. Kahvenize eklemek istediğiniz süt herhangi bir türde olabilir. Bu noktada asıl önem taşıyan durum, köpürtme işleminin doğru ve etkili bir biçimde yapılmasıdır.
  • Kahve makinesi tercihi sırasında SCA onayı bulunduran modelleri tercih etmelisiniz. Specialty Coffee Association onayına sahip kahve makineleri, kahvenin demleme süresi ve su sıcaklığı konusunda ideal oranları belirleyebilme özelliğine sahip. Yüksek kalitedeki bir kahve makinesiyle vazgeçemeyeceğiniz kahve tadını istediğiniz her an yakalayabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Comments are closed.