İstanbul Sergi Takvimi: Baharın Güncel Sergileri

5 Nisan 2024 • Kültür ve Sanatİstanbul Sergi Takvimi: Baharın Güncel Sergileri için yorumlar kapalı107

Tarihi ve kültürel zenginliğiyle dünyanın önemli sanat merkezlerinden olan İstanbul, sürekli yenilenen sergileriyle sanatçılar için eserlerini tanıtma ve izleyiciler için yeni bakış açıları kazanma fırsatı sunuyor. Her yıl düzenlenen, konu ve tema olarak birbirinden bağımsız pek çok sergi şehrin gizemli atmosferiyle bütünleşiyor. Sanatseverlere keyifli, öğretici ve bilgilendirici deneyim sunan sergiler aynı zamanda sanat dünyasına da önemli katkılar sağlıyor. Sanatın farklı dallarının bir araya getiren, kültürel etkileşimi artıran, sanat pazarını hareketlendiren İstanbul sergi başta yerli ve yabancı turistler olmak üzere İstanbul’da yaşayan sanatseverlerin beklentisini karşılamayı başarıyor.

Baharın gelişiyle birlikte rengarenk bir atmosfere bürünen İstanbul, tarihi dokunun korunduğu eski binaları ve tamamen dönemin mimarisini yansıtan modern yapılarılarıyla sergi alanlarında çeşitlilik sunuyor. Nisan ayı ile birlikte şehire dinamizm kazandıran güncel sergiler resimden heykele, fotoğraftan enstalasyon gibi farklı sanat dallara kadar keşfedebileceğiniz pek çok farklı tema sunuyor. Bahar mevsimi İstanbullu sanatseverler için heyecan verici birçok sergiye ev sahipliği yapıyor. Bu yazıda şehre bahar havası getiren Nisan ayı sergi önerilerini bulabilirsiniz.

Kırık Ufuk, Galerist

Sanatçı Ayça Telgeren Galerist’teki beşinci kişisel sergisi olan Kırık Ufuk, bulanıklaşan öngörüleri sanatçının bakış açısıyla yeniden yorumlanıyor. Geleceğin belirsizliğini fiziksel ve metaforik olarak ele alan Ayça Telgeren, onu kendi yorumuyla anlamlandırmaya çalışıyor. 16 Mart 2024 tarihinde sergi kapsamında Ayça Telgeren söyleşisine katılabilir, sergi hakkında çok daha detaylı bilgiler öğrenerek sanatçı ile tanışma ve soru sorma fırsatından yararlanabilirsiniz.

Sergi Hakkında Diğer Önemli Bilgiler:

 • Tarih: 7 Mart – 27 Nisan 2024
 • Yer: Galerist, İstiklal Caddesi Mısır Apt. No:163/A Beyoğlu/İstanbul
 • Sanatçı: Ayça Telgeren
 • Küratör: Selin Aslan
 • Giriş: Ücretsiz

Geleneksel Olmayan, Anna Laudel

Beyoğlu’nun otantik dokusunu yansıtan sıcacık atmosferiyle Anna Laudel Gallery’de, seramik sanatı sanatçı Ertuğrul Güngör ve sanatçı Faruk Ertekin özel çalışmalarına sizleri bekliyor. Geleneksel Olmayan başlıklı sergi Kütahya’nın seramik sanatından ve şehrin kültürel belleğinden ilham alıyor. Sergide seramik sanatı modern tasarım unsurlarıyla yeniden yorumlanıyor. Seramik ile kültürel mirası vurgulayan sergi, geçmiş ile gelecek arasındaki uyumlu birlikteliği yansıtarak sanatseverleri düşünmeye ve sorgulamaya teşvik etmeyi amaçlıyor. 15 Nisan 2024 tarihinde sanatçılar ile Anna Laudel Gallery’de sergi kapsamında söyleşiye katılabilir ve merak ettiğiniz soruları sorarak, sergi hakkında daha ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz.

Sergi Hakkında Diğer Önemli Bilgiler:

 • Tarih: 28 Nisan’a kadar
 • Yer: Anna Laudel İstanbul, Galataport İstanbul Kule 1, Kat 4, Karaköy/İstanbul
 • Sanatçılar: Ertuğrul Güngör ve Faruk Ertekin
 • Küratör: Selin Aslan
 • Giriş: Ücretsiz

Unutulmuş Bir Cumhuriyet Kadını, Sakıp Sabancı Müzesi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü için hazırlanan Unutulmuş Bir Cumhuriyet Kadını: Bütün Yönleriyle Melek Celal sergisi sizi geçmişte derin bir yolculuğa çıkarıyor. Sergide Türkiye’nin ilk kadın ressamlarından biri olan Melek Celal’in hayatına ve eserlerine yer veriliyor. Melek Celal’in farklı dönemlerine ait 70’den fazla resim, desen ve heykel sergiye ev sahipliği yapıyor. Melek Celal’in en özel çalışmaları geniş bir yelpazede ürettiği sanatsal dünyası sergide izleyici ile buluşuyor.

Sergi Hakkında Diğer Önemli Bilgiler:

 • Tarih: 26 Aralık 2023 – 28 Nisan 2024
 • Yer: Sakıp Sabancı Müzesi, Atatürk Bulvarı No: 77, Emirgan/İstanbul
 • Küratör: Dr. Gülru Necipoğlu
 • Giriş: Yetişkinler için 30 TL, öğrenciler için 15 TL, Salı günleri tüm ziyaretçilere giriş ücretsiz.

Siz de bahar coşkusunu şehrin önemli sergilerini ziyaret ederek yaşayabilirsiniz. Sergilerden edindiğiniz bilgileri dostlarınızla paylaşabilir, yeni sergi takvimi detaylarını inceleyebilirsiniz.

Benzer İçerikler

Comments are closed.